Jak przygotować się do operacji amputacji piersi?
Przygotowanie do operacji amputacji piersi, znanej również jako mastektomia, to proces, który wymaga starannego planowania zarówno ze strony pacjentki, jak i zespołu medycznego. W tym artykule dowiesz się co możesz zrobić, aby dobrze przygotować się do operacji. 
Czym jest operacja mastektomii?
Jest to usunięcie całej lub części piersi. Wykonywane jest pod narkozą. Operacja ta może objąć również węzły chłonne. Przygotowania do operacji zacznij ok miesiąc wcześniej, aby mieć czas na zorganizowanie całej wyprawki do szpitala.
Co należy wziąć do szpitala?
1.Dokumenty - pamiętaj o karcie zdrowia, dowodzie osobistym lub innym dokumencie potwierdzającym twoją tożsamość. Ten punkt wydaje się być banalny, natomiast przy stresie jaki powoduje operacja można o tym zapomnieć. Możesz zabrać również dokumentację medyczną np. wyniki badań. 
2.Bielizna specjalistyczna - przed operacją wybierz się do sklepu medycznego, po zakup biustonosza pooperacyjnego zapinanego z przodu. Jest to stanik, który jest bardziej zabudowany od klasycznej bielizny  (przypomina top). Taki biustonosz posiada określony stopień kompresji (ucisku), dzięki czemu rekonwalescencja po operacji jest krótsza. Odpowiednia kompresja wspiera i trzyma w ryzach drugą pierś, a dodatkowo wspomaga ranę, aby szwy się nie rozeszły.  Dzięki temu, że jest zapinany z przodu jest łatwiejszy do zakładania od zwykłego biustonosza. Biustonosze medyczne są również wykonany z delikatnych materiałów, aby nie podrażnić wrażliwej skóry po operacji.  Gorset pooperacyjny posiada specjalną kieszonkę do której umieszcza się miękką protezę pooperacyjną (priform).
3.Miękka proteza pooperacyjna tak zwany prifrom - umieszcza się go do kieszonki biustonosza. Dzięki temu, że jest wypełniony medyczna watą jest miękki i ochrania ranę. Dodatkowo priform lekko uciska na ranę, dzięki czemu lepiej się drenuje. Kolejnym plusem protezy tymczasowej jest aspekt wizualny. Możemy dzięki niej wypełnić miejsce po piersi. 
4.Torebka na dren - ze szpitala wyjdziesz prawdopodobnie z drenem. Jest to cienka rureczka, która umiejscowiona jest w ranie, a na końcu znajduje się mały zbiorniczek. Aby wygodniej było Ci się poruszać zainwestuj w torebkę na dren. Możesz przed operacją zapytać lekarza czy w szpitalu, w którym będziesz miała operację nie są rozdawane przez jakąś fundację. 
5.Ubrania - poszukaj w szafie ubrań, które są rozpinane z przodu np. koszule czy swetry, piżamy na guziki. Ruchomość rąk po operacji jest ograniczona, więc aby jak najmniej nadwyrężać się po operacji warto zainwestować w szerokie ubrania, które łatwiej będzie założyć. 
6.Akcesoria - pamiętaj, aby wziąć swój kubek, talerz czy sztućce. Nie zapomnij również o szczoteczce do zębów, paście, chusteczkach nawilżanych czy ładowarce do telefonu.
W biustonoszu pooperacyjnym i priformie będziesz chodzić do wygojenia się rany. Przyjmuje się, że jest to okres około 6 tygodni od operacji, ale ten czas może się skrócić lub lekko wydłużyć. Na biustonosz pooperacyjny należy Ci się refundacja. Taką refundację może wypisać lekarz rodzinny lub lekarz onkolog i wynosi 108zł. Aby jak najlepiej przygotować się do operacji warto skonsultować wszystkie swoje pytania i obawy z lekarzem. Możesz przygotować sobie listę pytań, aby nie zapomnieć. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie
Product added to wishlist
Product added to compare.